اعلام موجودیت انجمن حمایت از دانش پژوهان سنگسری

         

به نام خداوند جان و خرد                کزین برتر اندیشه برنگذرد

من علمنی حرفاً فقد صیرنی عبدا (کسی که یک حرف به من بیاموزد مرا یک عمر بنده خود می سازد) علي (ع)

نقش موثر و سازنده علم و تکنولوژی در بالابردن بینش و آگاهی مردم بر هیچ انسان خردمندی پوشیده نیست و خداوند نیز در آفرینش، پیامبران و امامان را به عنوان مربیان روح و آموزگاران اندیشه بشر فرستاد تا با دادن آگاهی به آنان بباوراند که توانایی و استعداد رشد یافتن و به کمال رسیدن را دارند و دگرگونی و تحول را به استناد آیه «لا یغیر ما بقوم حتی ...» به خودشان واگذار نمود.

در جهان معاصر نیز برتری جوامع بشری به میزان تحصیلات و علم و دانش آنها وابسته است امکان بقا و ادامه حیات برای دانایان و بهره مندان از دانش بیش از دیگران است بنابراین لازم است با همت جوانان سنگسری عقب ماندگی تاریخی در حوزه علم و دانش جبران شود.

انجمن حمایت از دانش پژوهان سنگسری با ايمان راسخ به این هدف بزرگ و با پايبندي به اصول و موازین ذیل اعلام موجودیت می کند.

ما اعتقاد داریم:

1- «سنگسر» منطقه بزرگی است و این بزرگی به مقیاس آب و خاک نیست بلکه به سبب فرهنگ، تاریخ و مردمش که در دورانهایی بزرگانه اندیشیده و عمل کرده اند می باشد، دوام این بزرگی جزء با کسب علم و دانش میسر نخواهد شد.

2- اکنون شهروند سنگسری به آن حد از بلوغ فکری رسیده است که علل عقب ماندگی خود در تحصیل علم را شناسایی و جبران کند و خود را برخوردار از مهمترین حق بشری (کسب علم و دانش) نماید.

3- اگر چه برخی با القاء موهومات و خرافه هایی که متاسفانه آن را به دین مبین و شرع مقدس پیوند داده اند و مانع از کسب علم و دانش گردیده اند و موجب یک قرن عقب ماندگی شده اند، در عصر سرعت دانش و تکنولوژی پیدانمودن مقصر و متهم کردن یکدیگر رفتاری بیهوده و غیرمفید است. حال زمان جبران خسارت گذشته است.

4- با ایجاد بستر و زمینه مناسب و فراهم نمودن امکانات ادامه تحصیل، استعدادهای شگرف و بالقوه این مردم شکوفا خواهد شد و به بار خواهد نشست و باعث می شود تا سنگسر به تحصیل کرده ها و روشنفکران و نخبگانش چون پروفسور سیف علیان، دکتر نادعلیان و ... افتخار نماید.

5- استعداد شکوفاشده سنگسری ها چشمگیر است، نه تنها در کسب علم و دانش در سالهای اخیر بلکه در تصدی مدیریت کلان اداری و صنعتی و اقتصادی موجب بروز شایستگی های این مردم شده تا آنجا که این موفقیت زبانزد مسئولین استانی و کشوری شده است. (کسب رتبه های ممتاز در مدارس و دانشگاه ها بسیار قابل توجه و باعث سرافرازی مردم است).

لذا با اعتقاد به مباحث مورد اشاره بخشی از تنگناها و مشکلات تحصیلی موجود بشرح زیر به اطلاع می رسد:

بررسی های بعمل آمده توسط انجمن نشان می دهد افت تحصیلی تعداد زیادی از اهالی ساکن مشهود و تاسف آور است. تحقیقات و مشاوره رایزنی ها از سال 1377 آغاز و علت اصلی مهاجرت سنگسری ها به سایر شهرها بویژه سمنان را عدم امکانات علمی و آموزشی (کتابخانه های عمومی، تخصصی، دبیران مجرب و کلاسهای کنکور، کلاسهای هنری، آموزشگاه های فرهنگی و ...) بیان گرديده است که بعضاً این کمبود منجر به ترک تحصیل تعداد زیادی از شهروندان شده است. بعنوان نمونه به سه مورد از مشکلات عینی که در تحقیقات شناسایی شده اشاره می کنیم:

1- تعداد زیادی از جوانان شهر ما با قبولی در دانشگاه های (رشته های پزشکی، پیراپزشکی، دندانپزشکی، معماری و ...) آزاد حتی دولتی (اعم از روزانه و شبانه) به علت مشکلات مالی از تحصیل منصرف شده اند و تعدادی هم در رشته های پایین و برخلاف ذوق و علاقه شان در حد کاردانی یا لیسانس تحصیل نمودند. آیا وجدان ما راضی خواهد شد که آرزوهای جوانان سنگسری بمیرد؟!

2- در دهه 70 جوان سنگسری در مدرسه استعداد درخشان سمنان قبول می شود به علت نداشتن تقریباً 20000تومان وجه ثبت نام و هزینه رفت و آمد و ... مجبور می شود در سنگسر به تحصیل ادامه دهد، به علت وضع آموزشی موجود نمی تواند دیپلم بگیرد به اعتیاد روی می آورد اکنون کارگر ساده یکی از کارخانه هاست. آیا حیف نیست استعدادهای ما اینگونه هدر بروند؟!

3- جوانی علیرغم قبولی در مدرسه نمونه سمنان بعلت هزینه ای که بر خانواده اش تحمیل می شود عمداً امتحانات را خراب می کند تا به اخراج وی منجر گردد. فرد مذکور در سنگسر ادامه تحصیل می دهد موفق به ادامه تحصیلات دانشگاهی بالا و درخور استعدادش نشده ، در حد کاردانی فارغ التحصیل می گردد.

استعدادهای سرکوب شده لطمات جبران ناپذیری را در پی دارد. آیا فاجعه ای بدتر از این وجود دارد که به سراغ آن برویم؟!!!

با شنیدن درد دل جوانان جزء شرمندگی و خجلت پاسخی نداریم و آه حسرت می کشیم، آیا باید به همین اکتفا نمود؟!

راه حل چیست؟

بنا به فرمایش مولا علی (ع): فرزند زمان خویشتن باش.

شایسته است با چنین سرمایه و اعتقاداتی دست در دست هم به پشتیبانی این عزیزان بشتابیم که قطعاً بر زمان پیروز خواهیم شد. چرا که هر کاری ممکن است جزء کلمه غیرممکن و بقول استادی با همت و یگانگی می توان غیرش را برداشت و ممکن ساخت.

تا کی باید چشم امید به کسانی که نه تنها مسئول و دلسوز نبوده بلکه موانع اصلی پیشرفت نیز هستند داشته باشیم؟!

به قول سهراب چشم ها را باید شست، جور دیگری باید دید، پس باید بنحو دیگری اندیشید و عمل کرد. راه حلی که به نظر دوستان رسید پایه ریزی تشکلی غیردولتی (N.G.O) بنام (انجمن حمایت از دانش پژوهان سنگسری) بود که از سال 1383 با طی مراحل سخت اداری و با پیگیریهای مداوم سرانجام پروانه تاسیس در مورخ 20/06/1385 با گستره کشوری، توسط وزارت کشور صادر گردید.

با تشکیل نخستین مجمع عمومی، اولین هیات مدیره و بازرسین انتخاب شدند و پس از طی مراحل ثبتي، آگهی تاسیس در روزنامه رسمی شماره 18186 مورخ 15/05/1386 درج و فعالیت انجمن به طور رسمی و قانونی آغاز شده است.

قدم های اول برداشته شد، اکنون چشم امید هزاران جوان مشتاق علم و دانش بر من و توست تا ما شویم و با رهنمود، هدایت و تشویق و ترغیب و حمایت های همه جانبه مادی و معنوی نسلمان را از این ورطه نجات دهیم تا شاهد شکوفایی علمی آنان باشیم.

آن زمان آرامش وجدان و رضایت خاطرمان فراهم خواهد شد که کسی بعلت مشکلات مادی و معنوی از ادامه تحصیل و پژوهش باز نمانده باشد.

انجمن مشتاقانه در انتظار نظرات و پیشنهادات همشهریان عزیز در سراسر کشور و خارج از کشور است که با تنظیم آئین نامه ای فراگیر در اجرای اهداف انجمن عمل نماید تا همگان در این حرکت عظیم علمی فرهنگی سهیم، شریک و دخیل باشند.

                                                         انجمن حمایت از دانش پژوهان سنگسری

          

تلفكس: 3628434 - 0232   ايميل: sangesar.danesh.ngo@gmail.com

/ 8 نظر / 18 بازدید
ذولفقار

ضمن عرض تبريک و تشکر از همه دوستداران عمم و دانش و دلسوزان شهرمان که برای داير نمودن چنين انجمن ارزشمندی تلاش کردند اميدوارم با اطلاع رسانی بيشتر شاهد رشد و بالندگی و حمايت هر چه بيشتر از اين انجمن باشيم.

شايان نجاتی

هفت آسمان با طلوع عشق پاک به روز است منتظر حضور گرم شما ونظرات سازنده تان هستم بدرود

شايان نجاتی

با سلام وعرض تبريك به مناسبت سال نو وآرزوي سالي سرشار از سلامتي وخوشبختي با بهاريه اي همراه با هديه اي نوروزي در هفت آسمان در خدمت شما هستم با حضور خود ودانلود ترانه مادر سرافرازم فرماييد بدرود

محمد حسن جنت امانی

سلام سنگسر شهری است که فرهنگ متفاوت با سمنان دارد و فرهنگی بسيار غنی تر و در عين حال بروز تر خوشحال ام که با وبلاگتون آشنا می شوم

فاطمه

سلام خیلی کار قشنگی کردید من پزشک سنگسری اما ساکن تهران هستم ،اگر همکاری لازم داشتید خوشحال میشوم در خدمتتان باشم.

مینا

سلام.من دیروز سنگسر بودم....واسه اولین بار....جای خوبی بود... در موردش جای مانور زیادی وجود داره....ان شاا... بتونینرسالتتونو انجام بدین اونم به نحو احسن....منتظر اپای بدی با مطالب بهتر میمونم....راستی از اون غاره هم بنویسین...همون که تو مهدیشهره....خیلی بکر بود

مهدی

سلام لطفاً معنی ورمزی رو دقیقاً توضیح بدید. ممنون.

ج .ح .م.ا

امیدوارم دراین راه موفق باشید.